Klimatske katastrofe u ovoj godini SAD koštale više od 100 milijardi dolara
Sjedinjene Američke Države (SAD) ove godine pogodilo je 18 vremenskih i klimatskih katastrofa koje su tu zemlju koštale približno 105 milijardi dolara.
Prema posljednjem izvještaju centara pri Nacionalnoj upravi za okeane i atmosferu (NOAA), u SAD-u se u prvih devet mjeseci 2021. godine dogodilo 18 vremenskih i klimatskih katastrofa, od kojih je svaka koštala najmanje milijardu dolara.
Navedeno je kako su prošle godine SAD pogodile 22 vremenske katastrofe koje su nanijele oko 100,4 milijarde dolara štete, dok je 18 katastrofa u prvih devet mjeseci ove godine koštalo 104,8 milijardi dolara.
Također je podvučeno da je prosječno vrijeme između takvih katastrofa sa štetom oko milijardu dolara palo sa 82 dana iz 1980-ih godina na prosječno 18 dana u posljednjih pet godina.
Uragan Ida, koji je u augustu pogodio sjeveroistok zemlje i državu Louisiana, zabilježen je kao katastrofa koja je ove godine nanijela najveću štetu sa 64,5 milijardi dolara. Zabilježeno je da su suša i šumski požari u zapadnom dijelu zemlje, jake hladnoće u Teksasu i okolnim državama, te uragani ove godine u prosjeku koštali 18 milijardi dolara.
Naučnici upozoravaju da će s nastavkom klimatskih promjena na planeti biti sve širi i ozbiljniji toplinski valovi, suše, požari i uraganske katastrofe.
Anadolija