Nelson i Dodik razgovarali o Christianu Schmidtu
Eric Nelson, ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni Hercegovini razgovarao je danas s predsjedavajućim Predsjedništva Bosne i Hercegovine i liderom Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Miloradom Dodikom o imenovanju Christiana Schmidta za novog visokog predstavnika u BiH.
Nelson je naglasio podršku SAD-a novom visokom predstavniku u BiH. Kao i vitalnu ulogu OHR-a u provedbi Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Eric Nelson: Retorika podjele samo usporava napredak
“Potičemo političke lidere da se fokusiraju na reforme potrebne za unapređivanje evropskog puta BiH i poboljšanje ekonomije kako bi BiH što manje zavisila od međunarodne supervizije. Retorika podjele samo usporava napredak koji će koristiti svim građanima BiH”. Navedeno je ovo na Twitter nalogu Ambasade SAD-a u BiH.
Schmidt je za visokog predstavnika u BiH imenovan prošle sedmice. Dok bi dužnost trebao preuzeti 1. augusta. Valentin Inzko koji je do sada obnašao tu dužnost podnio je ostavku.
Kao osmi visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH, Schmidt je najavio je da će osnova njegovog djelovanja u BiH biti da radi u saglasnosti s predstavnicima međunarodne zajednice. Izabranim dužnosnicima, građanima BiH i mladim ljudima.
Dodik protiv imenovanja Schmidta
Dodik je odmah po imenovanju Schmidta kazao da entitet Republika Srpska ne prihvata imenovanje njemačkog diplomate za visokog predstavnika u BiH. Kao niti bilo kakve njegove ingerencije. Ocijenio je kako je riječ o neproceduralnom imenovanju.
Politički predstavnici iz RS-a sutra bi trebali da se susretnu s predsjednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem kada će razgovarati upravo o tom imenovanju.
(Fena/ Foto: Srna)