Izetbegović: Pokušavamo pomiriti dva principa; Čović: Moramo naći zajedničko rješenje, ako treba i mijenjati Ustav
Delegacije SDA i HDZ-a razgovarale su večeras u Sarajevu o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.
Nakon sastanka u Centralni SDA, medijima su se obartili predsjednici stranaka Bakir Izetbegović i Dragan Čović.
Izetbegović je izjavio kako se ništa posebno nije desilo i da se govorilo o izbornom zakonu, formiranju federalne vlasti i nagomilanih problema.
On je rekao da je danas razgovarao sa Matthewom Palmerom koji insistira na uspostavi Interesorne radne grupa, a da SDA i HDZ naprave obrise rješenja.
– Pokušavamo da pomirimo dva principa na kojima ova država počiva – građanaki i etnički. Imate diskriminaciju u odnosu na manjine kao što su Sejdić i Finci, imate diskriminaciju u odnosu na jedan narod koji je manjinski, kako tvrdi HDZ da im drugi biraju predstavike i imate diskriminaciju u odnosu na većinu. Recimo u Federacini ne može većina da uspostavi novu strukturu vlasti ili da se popuni ustavni sud, jer manjina me dopušta. I o tome pričamo i pokušavamo naći balans, rekao je Izetbegović.
On je dodao da je pomak to što HDZ shvata da se bez ustavnih promjena neće moći doći do promjena ni u FBiH ni na državnom nivou.
Govoreći o formiranju nove vlasti u FBiH, Izetbegović je rekao:
– Pokušaćemo da uspostavimo novu strukturu, ukoliko to me možemo i nemamo dovoljno ruku, onda SDA insistira da se imenuju dva nedostajuća ministra, rekao je Izetbegović.
Čović je rekao da su danas radila dva tima stranaka, oko Izbornog zakona i federalnog nivoa vlasti.
– Meni se čini da smo prvu fazu, moguće, i završili i da već imamo blage pomake približavanja i razumjevanja problema. U jednoj fazi ćemo u pregovore, ja vjerujem početkom petog mjeseca, uključiti sve parlamentarne stranke koje su za to zainteresirane da nađemo rješenje, rekao je Čović.
Dodao je da i jedni i drugi razumiju da moraju naći zajedničko rješenje.
– Prevažno mi je stajalište SDA da jedan narod neće drugom birati predstavnike, ali naravno da to moramo uskladiti i sa odlukama Ustavnog suda i Suda u Strazburu. I zbog toga smo i kazali da ako pronađemo neko rješenje da treba mijenjati Ustav, federalni ili državni, naravno da smo tu, rekao je Čović.
Rekao je i da treba mijenjati čitav Ustav, ali primarno na nivou potreba danas.
– Vjerujem da rješenja koja smo mi ponudili SDA i međunarodnoj zajednici, da će vrlo brzo dobiti odgovor od SDA. Da pronađemo najbolje rješenje. Tako da imamo Hrvate koji imaju svoje predatstavnike u Domu naroda. A s treće strane da hrvatski narod ima mogućnost da ima svog legitimnog predstavnika, rekao je Čović.
Zaključio je da su stranke zaključile da zajedno moraju izvući odnose u Federaciji BiH.
(VIjesti.ba/Foto: Fena)