BiH rizikuje da dodatno zaostane za regijom
Bosna i Hercegovina rizikuje da dodatno zaostane za susjednim zemljama i širom regijom u ekonomskom i društvenom napretku, propuštajući generacijsku priliku da iskoristi odgovor na COVID-19 pandemiju u svoju korist, smatra rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini Ingrid Macdonald.
Macdonald je u autorskom osvrtu naglasila potrebu da se u 2022. godini društveni i ekonomski oporavak moraju postaviti kao prioritet, kako bi se zadovoljile hitne potrebe muškaraca, žena i djece koji su u najranjivijim pozicijama širom zemlje.
“COVID-19 pandemija usporila je, ako ne i unazadila, ekonomski rast i razotkrila kako oni koji su najranjiviji i imaju najmanje i dalje ostaju zapostavljeni. I dok zemlje širom svijeta obnavljaju svoje ekonomije, oporavak Bosne i Hercegovine posustaje, te je dodatno opterećen nastavljenom političkom krizom”, poručila je Macdonald.
Podsjetila je da je prošlog mjeseca Svjetska banka smanjila globalnu ekonomsku prognozu napretka za 2022. godinu, predviđajući ekonomsko usporavanje, rastuću nejednakost i nastavak nepredvidljivosti.
Smatra da su ove implikacije za Bosnu i Hercegovinu ozbiljne, sa projekcijom da će se ekonomski rast prepoloviti do 2023. godine dok se stanovništvo suočava sa rastućom nejednakošću, uz eskalacije cijena goriva, grijanja i hrane.
Ističe da će ovom krizom najviše biti pogođeni oni koji imaju najmanje – šireći jaz nejednakosti u zemlji, dok će žene nastaviti snositi najveći teret obaveza.
“Politička kriza koja traje, riskira dalje potkopavanje napora na ekonomskom oporavku i pristup vitalnim uslugama i socijalnoj zaštiti za građane”, istakla je rezidentna koordinatorica UN-a u BiH.
Dodaje da smanjenje budžeta i zastoji u javnim politikama također mogu ugroziti provođenje novih utvrđenih doprinosa Bosne i Hercegovine prema Pariškom klimatskom sporazumu i promociju pravedne energetske tranzicije koja je potrebna za podršku zajednicama koje koriste ugalj u osiguravanju zdravije i prosperitetnije budućnosti.
S obzirom na sve veće poteškoće koje već osjeća stanovništvo u BiH, Macdonald smatra da je hitno potrebno dati prioritet reformama u 2022. godini, kao što je proširenje sistema socijalne zaštite, uz istovremeno osiguranje bolje kvalitete socijalnih usluga.
“Oporavak od COVID-19 pandemije predstavlja generacijsku priliku za ponovno osmišljavanje obrazovnog sistema, reformu preopterećenog zdravstvenog sistema, preokret prema poslovima 21. vijeka, promociju čistije i zelenije energetske efikasnosti i kretanje prema društveno odgovornijim javnim budžetima kako niko ne bi bio zapostavljen, niti zaboravljen. I dok će 2022. godina nedvojbeno biti obilježena kontinuiranim političkim polemikama uoči opšte izborne kampanje, predstavnici naroda imaju odgovornost dati prioritet hitnom društvenom i ekonomskom oporavku i reformama koje su od koristi svim građanima”, naglasila je Macdonald.
Na kraju je podvukla da je poticanje održivog, uključivog i društveno odgovornog ekonomskog rasta ključna odgovornost institucija Bosne i Hercegovine.
“Budući da hiljade i hiljade građana svake godine napušta zemlju u potrazi za boljom perspektivom u inozemstvu, a procjenjuje se da 47 posto mladih razmišlja o odlasku iz BiH, socio-ekonomski oporavak ne može se jednostavno ‘ostaviti za kasnije’. Čelnici i institucije Bosne i Hercegovine nemaju vremena za gubljenje”, poručila je rezidentna koordinatorica UN-a u BiH.
Anadolija